Tidigare ikväll var jag inne i stan på världens mysigaste tak! Hallå, HUR har jag missat att Urban Deli på Sveavägen har en takterrass med utsikt över takåsarna i stan?
Bjöd in gjorde Wet & wild, som presenterade nyheterna för våren. Stickfoundation, flera olika mascaror, bronzers och en ny variant av deras Cat suit läppis. Den tidigare cat suit är helt matt och sitter som berget. Denna är sådär magiskt blank, men utan att bli kladdig. Ser fram emot att se om den håller lika bra bra på läpparna som den matta! Generellt så håller det kortare ju kladdigare konsistens, men jag har ändå rätt höga förhoppningar på den här med tanke på hur bra föregångaren håller.
Jag var (som vanligt) mitt emellan två nyanser på foundation, så jag fick med mig två närliggande nyanser för att blanda. Överlag tycker jag stickfoundation kan vara svårt, då jag är så torr i huden att det ofta lägger sig liksom ”utanpå”. Har provat flera varianter, från budget till lyx, men ännu inte hittat någon som jag känt wow för. Sen kommer den professionella aspekten in, min yrkesroll. En stickfoundation är ju konstruerad på ett sätt där tanken är att du stryker sticket direkt på huden, men för mig i mitt arbete går ju det bort! Hygien är det absolut viktigaste för mig när jag jobbar, och även om jag sett ”varianter” på hygien (till exempel dutta pensel på sticket, applicera, men sedan gå tillbaka med samma pensel till sticket..) så tycker jag inte att det är en optimal produkt att ha i sitt kit.. jag tummar ALDRIG på hygien!
Nu ska jag hoppa i säng, för imorgon blir det reklamfilmsinspelning ?